Běžky
Kvilda a běžecké lyžování to k sobě patří jako Vltava a Karlův most. To nejlepší na Šumavě můžete na běžkách zažít na Kvildě a v okolí. V okolí Kvildy a Horské Kvildy se pravidelně upravuje více než 50 km běžeckých tras, které patří k tomu nejlepšímu na Šumavě a prochází těmi nejznámějšími místy. Známá běžkařská "dálnice" mezi Kvildou a Horskou Kvildou, Jezerní slať, Prameny Vltavy, Bučina, Filipova Huť a další to je nabídka, které se nedá odolat.
Lyžařské trasy na Kvildsku jsou stejně jako na ostatním území NP Šumava strojově upravovány v případě dostatečného množství sněhové pokrývky od 15. prosince do 31. března.
Systém lyžařských tras je v terénu vyznačen dřevěnými směrovkami se symbolem lyžaře (značení NP Šumava), nebo standardním značením KČT.
Základní pravidla pro pohyb lyžaře ve stopě
- lyžař by se měl držet v pravé stopě
- ve sjezdu má přednost sjíždějící lyžař
- v upravených stopách je zakázáno pohybovat se bez lyží, popř. ničit stopy bruslením
- pohyb psů ve stopách je zakázán
Přehled lyžařských tras na Kvildsku
Kvilda - Horská Kvilda
Rovinatá 4,5 km dlouhá trasa vhodná i pro začátečníky. Cestou míjíte rašeliniště Jezerní slať, které je v zimním období při vyšší sněhové pokrývce uzavřeno. Důvodem uzavření je zimování tetřívka obecného v rašeliništi a snaha o zabránění poškození kleče přimrzlé k poválkovému chodníku. Po dojezdu na Horskou Kvildu máte několik možností k občerstvení. Odtud můžete pokračovat přes Zlatou Studnu na Churáňov či Zhůří, nebo se přes Filipovu Huť vrátit zpět do Kvildy. Pozn.: Všechny vyjmenované trasy jsou strojově upraveny, kromě úseku Kvilda - Filipova Huť
Kvilda - Prameny Vltavy
Trasa je dlouhá 7 km a mírně stoupá lesem až k Prameni Vltavy. V případě oblevy bývá tento úsek jako jeden z prvních špatně sjízdný pro velké množství nečistot a chvostoskoků.
Asi 500 m za Pramenem Vltavy se můžete vydat buď vpravo přes Černou horu (pozor, připravte se na velké a dlouhé stoupání) směrem na Březník, Filipovu Huť či Modravu, nebo vlevo
přes Stráž (opět dlouhé stoupání a po něm následující sjezd) na Bučinu. V případě dobré viditelnosti je odtud pěkný výhled na Alpy. Z Bučiny se můžete vrátit mírně klesající
trasou zpět do Kvildy (celý okruh je dlouhý 18 km) nebo pokračovat sjezdem na Knížecí Pláně a odtud zvlněným terénem na Borová Lada, popř. Strážný.
Pozn.: Všechny vyjmenované trasy jsou strojově upraveny, stopy v okolí Borových Lad jsou upravovány méně kvalitní rolbou. Trasa Knížecí Pláně - Strážný bývá upravena pouze při velmi stabilním počasí.
Kvilda - rozcestí Staré Hutě - Přilba
Z Kvildy vedou na rozcestí Staré Hutě dvě různé trasy (podle značení pro pěší modrá a žlutá turistická značka). Terénní profil modré značky je méně členitý. Z rozcestí Staré Hutě můžete
pokračovat přes vrchol Přilby směrem na Churáňov nebo po sjezdovce do Nových Hutí.
Pozn.: Žádná z jmenovaných tras není strojově upravována, kromě krátkého úseku V sedle Přilby - Churáňov, při oblevě bývají lyžařské stopy velmi brzy znečištěny.
Kvilda - Bučina
Výše zmiňovaná upravovaná lyžařská stopa vede podél komunikace, která bývá pluhována. Proto je tato trasa vhodná i pro pěší, popř. i pro bruslařskou techniku.
Nástupní místa
Hlavní nástupní místo do většiny tras je ve středu obce u informačního střediska NPŠ. Odtud můžete vyjet směrem na Horskou Kvildu . Z této trasy odbočuje po 1 km (na turistickém rozcestí U Tremlů) lyž. trasa na rozcestí Staré Hutě. Od informačního střediska se můžete vydat i k Prameni Vltavy, i když v tomto případě máte i druhou možnost. Pokud projdete pěšky obcí, můžete využít druhé nástupní místo za penzionem „U pily“. Přibližně 150 m od penzionu začíná strojově upravená lyžařská stopa, která se zde větví a vede jak k Prameni Vltavy, tak na Bučinu.
Mapy lyžařských tras
zdroj: Informační středisko NP a CHKO Šumava Kvilda,www.bilastopa.cz